Menu

Warianty kosztorysów

5 października 2016 - Bez kategorii
Warianty kosztorysów

Kosztorysy przygotowywane są z racji na wyznaczenie kosztów wybudowania przez inwestującego, bo musi on być wyposażonym w wiedzę odnośnie możliwości i opłacalności zakończonej w przyszłości inwestycji.
Kosztorys tworzy się także za sprawą wykonawcę w sprawie oddania propozycji. Wykonawca potrzebuje założyć pieniądze na budulec, założone prace, potrzebuje zawrzeć także pieniądze na ekwipunek i wypłaty dla pracowników.

Kosztorys budowlany

Kosztorys budowlany powinien mieścić koszt sporządzonego projektu, ceny związane z przyzwoleniami budowlanymi i przeróżnego wariantu formalnościami prawnymi, koszty powiązane z strukturą inwestycji osobnych etapów prac budowlanych albo poprawek.
W przypadku budowy domów, kosztorys budowlany powinien włączać koszt zmajstrowania dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, koszty powiązane z ukończeniem wnętrza, które to przeważnie pożerają dużą część budżetu inwestora.

kosztorys budowlany

Kosztorys w oparciu o przedmiary lub rysunek

Warianty kosztorysów podporządkowane są od metod rozliczania się za urzeczywistniane usługi budowlane.
Najczęściej są to: kosztorys inwestorski, kosztorys ofertowy i powykonawczy.
Wybierając kosztorys inwestorski, inwestor zdobywa całkowitą informację odnośnie kosztów związanych z taksacją robót budowlanych, co uprzystępnia odnalezienie odpowiedniego wykonawcy. Kosztorys inwestorski to kompletna i sprawiedliwa informacja odnośnie sumptów wykonania. W kosztorysie inwestorskim możemy umieścić sumpty skończonej inwestycji, niemniej jednak także osobnych etapów z włączeniem cen materiałów, wypłat dla budowlańców a także opłat za wyposażenie.

kosztorys inwestorski

Inny z kosztorysów – kosztorys ofertowy – wykonuje się w momencie podjęcia decyzji o dołączenia do przetargu poprzez wykonawcę. Jakikolwiek wykonawca dołączający do przetargu jest zobowiązany zaplanować i oszacować jaka będzie rozliczana stawka za dokonane prace dla osobnych robotników, musi uwzględnić sumpty budulców, zakończonych prac, itp. Obliczeń realizuje się na podstawie początkowego szacunku, na podstawie ustalenia z realizatorem robót a także kosztorys inwestorski, w jakim nie są ujęte, zawarte koszty.
Realizator, wykonując kosztorys ofertowy musi rozumieć, że winien on być kosztowo rywalizujący w stosunku do innych ofert.