Menu

Realizowanie pytań na świadomość pociechy

20 grudnia 2016 - Bez kategorii
Realizowanie pytań na świadomość pociechy

Funkcja psychologów szkolnych jest często umniejszana, aczkolwiek wbrew pozorom bywa ogromnie znacząca. Kto się z nimi nigdy osobiście nie zetknął, może nie mieć większego przekonania na wspomniany temat, ale psychologowie szkolni ogromnie często wspomagają dzieciom w potrzebie. Kłopotliwa okoliczność w domu, przemoc w rodzinie, nałóg alkoholowy, kłopoty księgowe, gnębienie w szkole czy też poza szkołą – to jedynie niektóre z kłopotów, jakie spotykają pociechy praktycznie w każdej budzie. Często dzieci nie radzą sobie z emocjami. Jedne dławią je w sobie, przez co stają się co chwila w wyższym stopniu wycofane, nieśmiałe, niepewne siebie. pozostałe z kolei je z siebie wyrzucają, rozrabiają w szkole, nie chodzą na lekcje. Z pomocą w tego rodzaju sytuacjach jest w stanie przybyć oczywiście szkolny psycholog.

mbti

Ogromnie korzystne na etapie rozwoju zdoła okazać się też określenie rodzaju osobowości dziecka. Buda bywa wspaniały miejscem, w jakim można przeanalizować wariant osobowości, a w następnej kolejności dostarczyć dzieciom informacje oraz interpretacje takich modeli. Bardzo atrakcyjnym badaniem jest MBTI, czyli Myers-Briggs Type Indicator. To dostatecznie całościowy przyrząd pomiarowy rodzaju osobowości, jaki analizuje osobę na wielu równinach. Badania wykonywane bywają tutaj na czterech wymiarach: E-I (Ekstrawersja i Introwersja), S-N (Rozpoznanie i Intuicja), T-F (Myślenie i odczuwanie) oraz J-P (Sądzenie i Obserwacja). W rezultacie dostajemy model osobowości, jakich wyróżnić według tej myśli da się aż 16.

Owszem bywają także inne badania pomagające ustalić osobowość i nie warto uzasadniać się tylko na jednym. Jeżeli umożliwia na to działalność polityczna prowadzona poprzez szkołę, to psychologowie na przestrzeni lat mogą przeprowadzić parę badań, tak aby dokładniej zdołać ustalić osobowość dziecka. Problemem w tym miejscu może okazać się prostota pociechy – nie zawsze będą one prosto z mostu odpowiadały na pytania, co być może zaburzyć dostawane wyniki.