Menu

Jak cenne są zagraniczne monety

8 maja 2016 - Bez kategorii
Jak cenne są zagraniczne monety

Ktoś, kto nieraz płaci za zakupy przy pomocy gotówki, wkońcu musi spotkać okolicznościowe polskie monety dwuzłotowe. Ich nominał jest niewielki, z tej przyczyny sporadycznie zyskują rzeczywiście dużą wartość. Ich zbieranie stanowi tymczasem miłą zabawę dla numizmatyków – amatorów oraz dzieci, które po nazbieraniu kilku tego typu dwuzłotówek będą w stanie pochwalić się efektownie wyglądającą kolekcją. Numizmatyka w dzisiejszych czasach nie jest już tak popularna jak w końcówce lat dziewięćdziesiątych. W tamtym czasie nieomal każdy gromadził znaczki, a jedna druga wśród filatelistów – amatorów rozpoczynała również gromadzić złote monety i banknoty. Ta moda jednakże przeminęła – znaczna ilość osób chcących po 2000 roku spieniężyć swoje zbiory, z jakich byli niezmiernie dumni, dostało ofertę około dwudziestu – trzydziestu PLN za komplet. Taka była rzeczywista wartość tych zbiorów.

złote monety

Monety kolekcjonerskie o sporej wartości nieczęsto wnikają do zwyczajnego obiegu, a więc też w ręce kolekcjonerów – amatorów. Zazwyczaj kolekcjonerzy oraz handlarze unikatami wykupują ich nakład tuż po ich wyemitowaniu, a później prowadzą sprzedaż między sobą. Okoliczności, w których faktycznie cenny egzemplarz znajdzie się w ręku przypadkowej osoby należy do sytuacji osobliwych.

Mimo to ludzie w dalszym ciągu zbierają wspomniane uprzednio okolicznościowe dwuzłotówki. Przodują w tym zwłaszcza ekspedienci i ekspedientki w hipermarketach zajmujących się sprzedażą detaliczną. Ich kolekcje są z reguły największe, gdyż również posiadają największe szanse na trafienie na osobę, która monetami okolicznościowymi zapłaci. To znakomita sprawa przykładowo dla kobiet zatrudnionych w supermarketach, jakie mogą dzięki temu praktycznie bezpłatnie zrobić upominek własnym dzieciom – gdyż dzieci kochają gromadzić monety polskie. Nie znam prawie nikogo w swoim pokoleniu, kto nie przebyłby przez fazę kolekcjonerstwa. Nie posiadam zbytnio wiele kontaktów z pokoleniem dzieci urodzonych niedawno, ale nie sądzę, by coś się tu zmieniło – dzieciaki po prostu uwielbiają zbierać. Zarówno monety złote, jak i znaczki, naklejki lub komiksy.