Menu

Gdzie zdołasz odnaleźć z rozwiązania oparte na LED-ach?

27 kwietnia 2016 - dom, oświetlenie
Gdzie zdołasz odnaleźć z rozwiązania oparte na LED-ach?


Odkrycie żarówki miało przemożne znaczenie dla ludzkości. Żarówki odkryte w 1879 roku przez Thomasa Alvy Edisona, a później przekształcone i udoskonalone dość sprawnie wypierały używane wtedy lampy naftowe. Dzięki żarówkom wiele zadań dalo się bez problemu wykonywać też po zmierzchu, usprawniły realizowanie codziennych zadań, wydłużyły i ułatwiły aktywność biur a także sklepów.
Współcześnie standardowe żarówki podmieniane są przez żarówki nowego rodzaju. Są to przede wszystkim żarówki LED. W skrócie po prostu LED – wywodzi się od angielskiej nazwy diody elektroluminescencyjnej, a więc Light Emitting Diode.
LED-y stają się coraz to bardziej wszechobecne. Używa się je między innymi w systemach oświetlania obiektów, w telefonach komórkowych(np. w celu podświetlenia klawiatury), jak też w postaci flesza w zintegrowanym aparacie cyfrowym, w telewizorach do podświetlenia wyświetlacza, w latarkach w charakterze źródło światła. Rozwiązania oparte na żarówkach rodzaju LED odznaczaja się też znacznym zainteresowaniem w branży motoryzacji, gdzie znajdują własne zastosowanie min. w reflektorach a także tylnych światłach samochodowych. Za stosowaniem LED-ów w dziedzinie motoryzacji przemawia ich znaczna trwałość a także prędkość z jaką się załączają. posiada to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w rozwiązaniach powiązanych ze światłami hamulcowymi, czyli w zakresie w którym cenna jest przede wszystkim prędkość odpowiedzi na wciśnięcie pedału hamulca.
Rozwiązania oparte LEDach zastaniemy również w lampkach u rowerów oraz jako różnego typu kontrolki montowane w sprzęcie elektronicznym.
oświetlenie sufitowe led, pomimo że są droższe od tradycyjnych żarówek tym niemniej cechują się bardziej znaczną trwałością, odpornością na uderzenia i energooszczędnością. Charakteryzuje je także bardzo mała emisja ciepła.
Aktualnie na rynku istnieje duży wybór różnych żarówek typu LED. Różnią się one między sobą ze względu na wielkość, rodzaje gwintu, kolor światła, kąt świecenia, jasność światła i moc.