Menu

Czemu powinno się dbać o przyrodę?

22 grudnia 2016 - Bez kategorii
Czemu powinno się dbać o przyrodę?

Większa liczba niż połowa aut jeżdżących po naszych drogach pozostała wytworzona powyżej 10 lat temu. Status wielu z nich zostawia dużo do życzenia i stanowi ogromne ryzyko dla pozostałych uczestników ruchu, jak i też prowadzącego niesprawnym samochodem. Stare i na tyle zdezelowane, iż nie kwalifikują się do używania pojazdy, powinny pozostać zniszczone w specjalnych punktach utylizacji pojazdów.

skup katalizatorów

Koszta takiej operacji ponosi właściciel utylizowanego auta. Nie jest to koszt niski, bez wątpienia zmniejszy stan konta posiadacza, a to znaczy wartość destrukcji pojazdu w zależności od wielkości oraz złożoności samochodu zdoła wahać się pomiędzy tysiącem a dwoma tysiącami PLN. By zyskać na pozbyciu się samochodu, wielu posiadaczy postanawia oddzielić akumulator, który posiada w sobie metale szlachetne. Rozebrany katalizator z ochotą zakupi skup katalizatorów, gdzie zajmują się ich rozbieraniem, a następnie pobierają z katalizatora metale szlachetne.
W głównej mierze osoby parające się tym zajęciem chcą odzyskać dużą ilość palladu, platyny oraz rodu, których to przeważnie udaje się odebrać odpowiednio 90% dla 2 pierwszych oraz 70% dla minionego. Ilość metali szlachetnych, które są obecne w katalizatorze, powoduje, że część ta bywa bardzo droga, co czyni ją przedmiotem potrzeby złodziei.
Kradzieże katalizatorów bywają niezwyczaj nagminn, a przyczyn tego zdarzenia da się przytoczyć kilka. Przede wszystkim skup katalizatorów płaci od 1000 złotych polskich za sztukę, przez co ich kradzież to intratny biznes, po drugie sam proces kradzieży nieczęsto bądź nader z opóźnieniem bywa postrzegany przez posiadacza pojazdu. Zazwyczaj będzie mieć to pozycję, kiedy sprzęt został nuże rozebrany w skupie na części pierwsze, więc rozpoznawanie jego pochodzenia będzie nieprawdopodobna.