Menu

Ciekawe ciekawostki odnośnie elektrochirurgii.

18 kwietnia 2017 - Uncategorized
Ciekawe ciekawostki odnośnie elektrochirurgii.

Mało kto wie, co dokładnie oznacza słowo: elektrochirurgia,. Co to właściwie jest? Mianowicie, ogólnie mówiąc, jest to dziedzina medycyny łącząca dermatologię i chirurgię i stosowanie prądu. W metodzie tej użytkuje się takie narzędzia specjalistyczne jak noże elektryczne, żegadła elektryczne.

elektrochirurgia

Z chemicznego i materialnego punktu widzenia, prąd o specjalnej częstotliwości, posiadający wysoką temperaturę, oddziałuje na proteiny w tkance, doprowadzając do ich koagulacji. Wyróżnia się kilka zabiegów elektrochirurgicznych, przykładowo elektrokoagulacja (do eliminowania naczynek na powierzchni ciała), elektroliza (do usuwania owłosienia) używając elektrody w formie iglic, cięcie, elektrodesykacja (tzw. wypalanie), elektrofulguracja. Zaleceniami do elektrochirurgii są tego rodzaju zmiany skórne, jakie mogą przemienić się w gorsze kłopoty lub dokuczają pacjentowi w codziennym życiu, np. brodawki pospolite, grudkowate narośla skórne, kurzajki, żółtawe lub szarobrunatne nawarstwienia, naczyniaki, spora ilość włosów na ciele, nagnioty. Co więcej elektrochirurgia pomaga walczyć z rzadszymi, niezłośliwymi metamorfozami skórnymi tj. włókniaki miękkie prosaki, mięczaki zakaźne, modzele.
Jak przy każdych operacjach, istnieją również osoby, które nie powinny korzystać z tego typu usług. Problemem do wykorzystywania elektrochirurgii są na przykład brzemienność, kardiostymulator, kłopoty sercowe związane z niewydolnością krążenia, ścinania się krwinek. Elektrochirurgia jest pomocna w zwalczaniu kłopotów nie tylko natury leczniczej, ale także estetycznej. Z wykorzystaniem prądu, elektrod oraz specjalistycznym urządzeniom, lekarz może w dokładny sposób nadzorować ilość, kształt kasowanej tkanki. Elektrochirurgia, pomimo długo letniego stażu na rynku, dopiero stosunkowo niedługo cieszy się popularnością. Być może jest to spowodowane brakiem wystarczającej wiedzy w kwestii bezpieczeństwa, zalet, jakie dostarcza używanie elektrochirurgii

elektrochirurgia